Zadzwoń! 723 283 471 biuro@repromania.pl

Studenci pierwszego roku z pewną nieśmiałością wstępują do nas chcąc skopiować swoje materiały. Wokół niejasnych praw autorskich narosło wiele mitów i niedomówień, które postaramy się poniżej wyjaśnić.

1. Czy mogę kopiować podręcznik?

Zapisy prawa autorskiego w polskim prawodawstwie są nieprecyzyjne jak strzały studenta na pierwszym kolokwium z matematyki. Jednak z praktycznego punktu widzenia wygląda to tak – możesz skopiować utwór prawem autorskim dla siebie, swojej rodziny i najbliższego kręgu przyjaciół. Jest to tak zwany „dozwolony użytek” i choć definicja kręgu najbliższych znajomych jest w moim odczuciu mocno nieprecyzyjna to jednak na swój użytek możesz to zrobić.

 

2. Czy mogę wydrukować książkę z pliku?

Podobnie jak wyżej możesz to zrobić jeśli wykorzystujesz ją na własny użytek. Jeśli zatem wyślesz nam plik (nie link do serwisów ogólnodostępnych, ale do dropboxa czy onedrive już tak) z prośbą o wydruk, to oczywiście taką usługę możemy wykonać a nawet zbindować dany materiał.

 

3. A macie książkę X?

Nie, nie mamy i mieć nie będziemy. To jest już co najmniej nie do końca jasne prawnie. Wykluczone jest sprzedawanie gotowych kopii książek czy podręczników, bo jest to przestępstwo – niestety niejednokrotnie praktykowane przez punkty ksero. Takich rzeczy u nas nie znajdziesz. Możesz przynieść plik na pendrivie, karcie pamięci lub na telefonie (weź kabelek) lub wysłać nam mailowo, ale nie oczekuj gotowych materiałów.

 

4. Mogę wydrukować materiały dla całej grupy?

Definicja kręgu przyjaciół jest nieprecyzyjna i nie mówi jaki stopień zażyłości jest wymagany. Jeśli przyjdziesz do nas z materiałami i poprosisz o 5 kopii to, z prawnego punktu widzenia, my wykonujemy usługę reprograficzną. Co stanie się z tymi materiałami zależy od Ciebie – jeśli wystąpi u Ciebie korzyść majątkowa czyli mówiąc wprost zarobisz na dalszej odsprzedaży to już będzie poza prawem. Jeśli po prostu odsprzedasz kolegom po cenie zakupu lub zapłacisz za nich a oni oddadzą Ci pieniądze – to jest to dozwolony użytek.

 

Ostatecznie prawo polskie mówi tak: możesz kopiować na własny użytek, ale nie możesz rozpowszechniać i czerpać z tego żadnych korzyści materialnych. Ściągnięcie piosenki z sieci nie jest według polskiego prawa przestępstwem, ale jej dalsze udostępnianie już tak. Podobnie jest z filmami czy innymi materiałami.

 

Pamiętaj jednak, że ostatecznie odpowiedzialność za kopiowanie materiałów to jest po Twojej stronie, a wśród niejasnego prawa niuanse mają bardzo duże znaczenie.

Jeśli jednak potrzebujesz naszej pomocy to zapraszamy na tę stronę po szczegóły:

 

KSERO, KOPIA, SKAN MAŁOFORMATOWY – KLIKNIJ PONIŻEJ